Odlesienie działki to złożony proces, który wymaga spełnienia szeregu warunków prawnych i administracyjnych. O to krok po kroku, jak właściciele gruntów mogą przeprowadzić procedurę odlesienia:
- Sprawdzenie przeznaczenia działki
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli plan nie istnieje, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
- Zmiana przeznaczenia gruntu
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zmiana przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne wymaga zgody odpowiednich organów. Wniosek o zmianę przeznaczenia składa wójt, burmistrz lub prezydent miasta do marszałka województwa.
- Uzyskanie zgody na wyłączenie z produkcji leśnej
Po zmianie przeznaczenia gruntu, należy wystąpić do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o zgodę na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji.
- Przygotowanie dokumentacji
Do wniosku o wyłączenie z produkcji leśnej należy dołączyć:
- Tytuł prawny do nieruchomości
- Wypis z rejestru gruntów
- Wypis i wyrys z MPZP lub decyzję o warunkach zabudowy
- Plan zagospodarowania działki
- Opis taksacyjny lasu
- Opłaty za odlesienie
Wyłączenie gruntu z produkcji leśnej wiąże się z opłatami. Do 500 m² działki można wyłączyć bezpłatnie. Powyżej tej powierzchni naliczana jest opłata za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
- Uzyskanie pozwolenia na wycinkę
Po uzyskaniu zgody na wyłączenie z produkcji leśnej, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzew
Ważne orzecznictwo:
Wyrok NSA z 9 stycznia 2024 r. (sygn. II OSK 1409/21) potwierdza, że do legalizacji samowoli budowlanej stosuje się przepisy obowiązujące w chwili podejmowania działań legalizacyjnych
Wyrok WSA w Olsztynie z 25 września 2009 r. (sygn. II SA/Ol 724/09) stwierdza, że zmiana lasu na użytek rolny uzależniona jest od woli właściciela i jego uzasadnionych potrzeb
Należy pamiętać, że samowolne odlesienie działki grozi karą grzywny oraz obowiązkiem przywrócenia gruntów do stanu poprzedniego (art. 160 § 1-2 Kodeksu wykroczeń)
Proces odlesienia działki jest skomplikowany i czasochłonny. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie budowlanym i ochronie środowiska.
MASZ PYTANIA LUB WĄTPLIWOŚCI? ZADZWOŃ LUB ZOSTAW SWÓJ NUMER!
+48 696 097 787
Oferujemy możliwość konsultacji on-line oraz porad prawnych przez internet, dostosowując się do Państwa potrzeb i preferencji.
Skontaktuj się z nami, aby wspólnie dobrać odpowiedni termin porady on-line, dostosowany do Państwa wymagań i wygody.